Školství.czŠkolství.cz

PRAVIDLA PRO NÁVŠTĚVU ODBĚROVÉHO MÍSTA A SEZNAM ODBĚROVÝCH MÍST COVID-19

Pro efektivní fungování sítě odběrových míst, ušetření Vašeho času a snížení rizika Vaší nákazy v místech, kde se mohou vyskytovat potenciálně pozitivní pacienti, prosím dodržujte tyto zásady:

  1. Termín odběru si, pokud možno VŽDY rezervujte (pokud má odběrové místo rezervační systém).
  2. Na tento termín se dostavte s optimálním předstihem. Nečekejte zbytečně dlouho.
  3. Pokud Vám termín přestal vyhovovat, stornujte ho! Uvolníte místa dalším zájemcům, kteří ho mohou využít.
  4. Vyberte si odběrové místo, které Vám vyhovuje a má dostatečnou kapacitu. Některá odběrová místa jsou každodenně téměř vyčerpána, a to přesto, že odebírají bezmála 1000 vzorků denně, vytíženost jiných míst může být nižší.
  5. V prostoru odběrového místa dodržujte všechna organizační a protiepidemická opatření. Zejména dbejte dostatečných rozestupů při čekání na odběr.
  6. Při čekání na odběr dodržujte pokyny personálu odběrového místa a stanovené pořadí.
  7. Mějte připraveny osobní doklady a potřebné kontaktní informace.
  8. Nastudujte si informace o průběhu odběru.

 

Seznam odběrových míst a další informace naleznete na mapě níže. Po kliknutí na vybrané odběrové místo na mapě se zobrazí adresa místa, upřesnění polohy, telefonní čísla, způsob rezervace, pracovní doba odběrového centra a další. DRIVE-IN je označeno písmenem D.

V případě nejasností volejte linku: 1221.

1221 je informační linka Hygienické služby České republiky

Operátoři této linky vám dají odpovědi na otázky z oblastí cestování v souvislosti s coronavirem, výsledky vašich testů na COVID 19, zdravotních potíží, rizikového kontaktu, karantény v souvislosti koronavirem a také aktuálně platných mimořádných opatření.
Prohlížíte mapu z mobilního telefonu? Klikněte 2x na tlačítko << pro zavření informačního okna, nebo využíjte přehledný výpis odběrových míst pod mapou.

Odběrová místa koronavir (COVID-19) výpis

Hlavní město Praha

Jihomoravský kraj

Jihočeský kraj

Karlovarský kraj

Královéhradecký kraj

Liberecký kraj

Moravskoslezský kraj

Olomoucký kraj

Pardubický kraj

Plzeňský kraj

Středočeský kraj

Vysočina

Zlínský kraj

Ústecký kraj

Důležité informace pro osoby testované na covid-19

Byl/a jsem v kontaktu s osobou s nákazou covid-19. Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo důležité informace pro osoby testované na covid-19.

Proč musím na odběr?

Jelikož jste byl/a v kontaktu s osobou, u které se prokázalo onemocnění COVID-19, existuje jistá pravděpodobnost, že jste se mohl/a také nakazit. Proto je potřeba vyšetřit i Vás, aby se co nejvíce zamezilo dalšímu šíření nákazy.

Jak odběr probíhá?

Odběr Vám bude proveden v rozmezí 1-5 dnů od kontaktu s nemocnou osobou speciální jednorázovou štětičkou, která se zavede do nosu, případně i do krku. Virus se množí v buňkách sliznice horních cest dýchacích, proto je potřeba kousek této sliznice setřít, aby vyšetření v laboratoři bylo co nejpřesnější. Z tohoto důvodu může být odběr někdy i nepříjemný. Celý proces zabere maximálně 3 minuty. Alespoň 1-2 hodiny před odběrem si ideálně nečistěte zuby, nejezte a nepijte.

Jak se mám chovat po odběru?

Jelikož trvá obvykle několik dní než se onemocnění COVID-19 projeví, je potřeba dodržovat veškerá opatření, aby se zamezilo přenosu onemocnění na další osoby ve Vašem okolí. Nákazu totiž můžete šířit i přesto, že se cítíte zdráv/a. Po odběru je proto třeba, abyste do zjištění výsledku testu, a potom několik následujících dnů (dle rozhodnutí Vašeho lékaře či hygienické stanice) zůstal/a doma a zdržel/a se kontaktu s okolím (nechodit do práce, na návštěvy, do restaurace, do kina apod.). Při nutných cestách mimo domov (návštěva lékaře, odběrového místa apod.) zvolte co nejkratší cestu, mějte zakrytá ústa i nos, dodržujte rozestupy od ostatních osob minimálně 2 metry (pokud je to možné) a průběžně si myjte a dezinfikujte ruce.

Jak se dozvím výsledek?

Výsledek Vám bude sdělen telefonicky (případně SMS) nejpozději do 48 hod a to laboratoří, která vyšetření prováděla, nebo hygienickou stanicí. Pokud bude Váš výsledek pozitivní, bude Vás kontaktovat pracovník hygienické stanice, která Vám vydala žádanku k vyšetření.

Co mám dělat v případě, že je výsledek: POZITIVNÍ

Máte onemocnění COVID-19. Zůstaňte doma v izolaci a vyhýbejte se kontaktu s dalšími osobami, abyste onemocnění nešířili dál a to i v případě, že nemáte žádné příznaky. Vyčkejte, až se Vám telefonicky ozve pracovník hygienické stanice, který s Vámi provede epidemiologické šetření (dotazy na Vaše kontakty apod.). Osobám, se kterými jste byl/a v posledních dnech v úzkém kontaktu, se hygienická stanice ozve také, a také ony budou muset jít na odběr. V izolaci budete po dobu, kterou určí Váš praktický lékař nebo hygienická stanice. Izolace se ukončuje v případě, že již nemáte žádné příznaky onemocnění. Minimální doba izolace je 10 dnů ode dne pozitivního odběru. Po uzdravení, až na specifické výjimky (například zdravotníci), již není třeba provádět opakovaný odběr a vyšetření.

Co mám dělat v případě, že je výsledek: NEGATIVNÍ

Je Vám nařízena karanténa (počet dní stanoví Váš praktický lékař, popřípadě hygienická stanice), což znamená, že musíte zůstat doma a vyhýbat se kontaktu s dalšími osobami. Onemocnění se může u Vás projevit i za delší dobu po kontaktu s nemocnou osobou. Jelikož se v tuto chvíli neví, zda jste se nakazil/a, je třeba karanténu poctivě dodržovat, aby se zamezilo případnému nevědomému šíření nemoci (onemocnění můžete šířit, i když se cítíte zdráv/a). Na konci karantény Vám bude opět proveden odběr a dále se bude postupovat dle výsledku testu a rozhodnutí praktického lékaře či hygienické stanice. Termín druhého odběru Vám stanoví praktický lékař či hygienická stanice, a to nejdříve 10 dnů od posledního kontaktu s pozitivní osobou.

V případě nejasnosti volejte linku 1221

Vaší povinností je nahlásit pozitivní i negativní výsledek testu svému praktickému lékaři, který bude sledovat Váš zdravotní stav, vystaví Vám neschopenku a také bude plánovat další odběry nutné k ukončení karantény. V případě, že na sobě kdykoli po odběru zpozorujete příznaky (kašel, zvýšená teplota, bolesti hlavy, svalů či kloubů, ztráta čichu nebo chuti apod.), informujte telefonicky svého praktického lékaře a dohodněte se s ním na dalším postupu. Pokud dojde k vážnému zhoršení Vašeho zdravotního stavu, volejte Zdravotnickou záchrannou službu (telefon 155). Pokud je Váš výsledek pozitivní, předejte tuto informaci dispečerovi.

Kromě informační linky ke koronaviru 1221, provozuje Ministerstvo zdravotnictví také zdravotnickou linku 224 972 222. Na ní jsou zaměstnanci ministerstva veřejnosti k dispozici ve všední dny od 9 do 17 hodin. Linka slouží pro dotazy, které se týkají zdravotnictví a nejsou primárně spojené s koronavirem.

Roušky významně snižují riziko šíření infekce. Jak se chovat na veřejnosti.

Zdroj: mzcr.cz

Chcete pracovat blízko svého domova a bez dojíždění? Jednoduše jednou klikněte a ihned se vám zobrazí aktuální volná místa z blízkého okolí.

rychle najít práci v okolí

Rychle najít práci v okolí

Aktuální nabídka práce ve Vašem okolí. Vyberte si z téměř 30 000 volných pracovních míst. Nabídky jsou ověřené.

9. A, B, C, 1969
Základní škola Jižní předměstí Rokycany, příspěvková organizace
Přístup schvaluje předseda třídy
1 uživatel
Lasotová 1977
Základní škola, Třinec, Slezská 773, příspěvková organizace
Přístup schvaluje předseda třídy
1 uživatel
4. B SEŠ 1977
Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně, příspěvková organizace
Přístup schvaluje předseda třídy
1 uživatel
Od 14.10 do 1.11.2020 budou kvůli COVID-19 uzavřeny školy včetně prvního stupně základních škol

12.10.2020 Od 14.10 do 1.11.2020 budou kvůli COVID-19 uzavřeny školy včetně prvního stupně základních škol

Od 14.10 do 1.11.2020 budou kvůli COVID-19 uzavřeny školy, včetně prvního stupně základních škol....

Číst dál...
Od pátku se rozšíří protiepidemická opatření ve školách

17.09.2020 Od pátku se rozšíří protiepidemická opatření ve školách

S účinností od pátku 18. září se v celé ČR rozšiřuje povinnost nošení roušek na všechny prostory...

Školství.cz si prohlíží 894 uživatelů