Školství.cz a SpolužáciŠkolství.cz

Někteří odborníci stále živí diskusi o řízeném promoření. Mám obavu, že ta řízenost se zvrhne v neřízenou pandemii. Návrh, aby při otevření škol žáci dodržovali metrové rozestupy je sci-fi. 02virus pandemic sub superJumbo 89549

Rozestupy dva až tři metry mohou částečně fungovat v otevřeném prostoru, ale ne v uzavřených místnostech tříd a ostatních prostorách škol. Koronavirus totiž může v kapénkách vznášejících se ve vzduchu přežít tři hodiny, na některých typech povrchu může přežívat i dny. Jediné zakašlání může do vzduchu rozptýlit až 3000 „kapiček“ viru. Zároveň není jasné, jak dlouho může být nový koronavirus nebezpečný poté, co se zachytí na oblečení, nebo jiných površích, které nelze tak snadno očistit. Ukázala to nová americká studie. Před virem nás chrání pouze respirátor třídy FFP3, nižší třídy a roušky částečně chrání okolí, ale ne nás. Aby se člověk chránil, měl by si navíc poté, co se něčeho dotkne, velmi pečlivě umýt ruce. Pochopitelně kdokoli může namítnout, že děti a mládež virus neohrožuje, nejsou údajně známy případy úmrtí dětí, či mládeže, na coronavirus.

To je sice pravda, ale…..  Pokud se brzy otevřou školy, nelze zabránit šíření viru mezi dětmi a mládeží. Neohrozí je to, ale stanou se přenašeči. Mládež je „živelnější“ a potřebuje více pohybu. Navíc, každý žák či student přijde domů a je v kontaktu s rodiči. Ti většinou mají také rodiče (prarodiče těch mladých), ve věkové kategorii 50, spíše 60 a více let. To, že seniorovi nakoupím či přinesu potřebné, postavím to před dveře, zazvoním a odejdu, abych ho neohrozil, je spíše nereálné. Mnoho našich seniorů, zejména těch 80+, trpí nedostatkem přímé komunikace s blízkými. Někteří nejsou zcela soběstační, potřebují pomoci s hygienou, oblékáním, úklidem. Jenže, ono nejde pouze o seniory. A znovu opakuji, jediné, co chrání na cca 99%, je respirátor FFP3. Pro běžného člověka absolutně nedostupný.

Navíc, respirátory FFP3 nezbytně nutně a přednostně potřebují lékaři a personál nemocnic, všichni příslušníci složek, které dnes pomáhají, prodavači a prodavačky obchodů, které mají otevřeno. Pokud se otevřou školy a pokud se spustí „řízené“ promořování (vytvořené protilátky budou funkční maximálně 18 měsíců), jak ochráníme rizikové skupiny obyvatel? V této souvislosti si dovolím připomenout smrtnost i u dalších rizikových skupin, doplněnou pro přehlednost o počet lidí ve vztahu k počtu obyvatel ČR. To nejsou odhady, to jsou faktická čísla: V rámci ČR jde o 500 tisíc lidí s astmatem, (smrtnost 6,3% = 31.500), 900 tisíc diabetiků (smrtnost 7,3% = 65.700) 300 tisíc důchodců 80+ ( smrtnost 14,8% = 44.400) a 25% populace, která trpí na nemoci srdce (smrtnost 10,5% = 278.250))! V mediích vyšlo, že promoření by mělo cca 30 000 obětí. Obávám se, že by jich bylo mnohem více, možná několik set tisíc. Navíc by hrozilo zhroucení zdravotnictví, k jakému dochází v Itálii, Španělsku a dalších zemích... Lékaři jsou v první linii a bez nich se neobejdeme...

40814 738f1

 

Tato epidemiologická křivka ukazuje, že karanténní opatření v teorii nesníží absolutní počet nakažených, ale umožní je lépe rozložit v čase tak, aby se nezhroutilo zdravotnictví.


40812 98ffb

 

Země, kde vlády nechaly věci volný průběh a země, které se pokusily o tzv. řízené promoření, jsou důkazem, že tato cesta je chybná. Vím, že mnoha desítkám až stovkám tisíc živnostníků a malých firem (a nejen jim), bude zakrátko hrozit bankrot. Měli jsme na výběr mezi průběhem nákazy jako v Itálii, Španělsku a dalších zemích a ekonomickou krizí. Zvolili jsme hrozbu krize, proto není možné k nastupující krizi ještě přidat eskalaci pandemie. Vzdělávání se dá ještě nějakou dobu bez snížení jeho kvality organizovat nekontaktně, prostřednictví sítí, internetu. Mnoho profesí přešlo na home office a funguje jim to. Většina ale nemá jak, a tak zavřela, nebo funguje s povolením vlády. Ti, co mají dnes otevřeno, nesou největší riziko a jejich prostory jsou logicky rizikem nákazy pro ostatní. Díky těm, kteří dnes „fungují“, máme co jíst, máme energii, máme lékařskou péči a mnoho dalšího.

Osobně považuji brzké otevření škol a sociální „uvolnění“, včetně řízeného promoření, za krok do neznáma a za obrovské riziko. Pokud by u nás pak pandemie začala gradovat, mělo by to mnohem katastrofálnější ekonomický dopad. Pokud by si některý politik chtěl nahnat politické body tím, že opatření změkčí, vymstilo by se to v budoucnu nejen jemu, ale mohly by to odnést desetitisíce lidí. Proto prosím všechny o soudnost a všem přeji, abychom to přežili ve zdraví a pokud možno bez ekonomického kolapsu.

Michal Malý

Přihlaste se na web a udržujte online kontakt se spolužáky a lidmi, které znáte. Sdílejte, pište články, diskutujte ve fóru a plánujte akce. Posílejte si s ostatními zprávy a buďte ve spojení. Najděte si skvělou práci nebo brigádu.

Pojďte začít právě teď

Projekt Moji Spolužáci
Reklama
Informace k provozu škol od 25. a od 30. listopadu 2020

22.11.2020 Informace k provozu škol od 25. a od 30. listopadu 2020

Novinky v provozu od středy 25. listopadu 2020

  • SŠ, konzervatoře, VOŠ: Distanční výuka, avšak nově
... Číst dál...
Informace k provozu mateřských a základních škol od 18. listopadu 2020

11.11.2020 Informace k provozu mateřských a základních škol od 18. listopadu 2020

Provoz mateřských škol

Provoz mateřských škol (včetně mateřských škol a tříd zřízených podle § 16 odst. 9...

Číst dál...
Rozcestník - Komunikační nástroje pro online výuku

Rozcestník - Komunikační nástroje pro online výuku

Komunikační nástroje jsou základní infrastrukturou pro komunikaci s žáky a studenty. Většina z...

Číst dál...
Rozcestník - Vzdělávací zdroje pro online výuku

Rozcestník - Vzdělávací zdroje pro online výuku

Vzdělávací zdroje představují učební materiály pro učitele. Nejedná se o kompletní výčet zdrojů...

Číst dál...

Školství.cz si prohlíží 729 uživatelů